Żylaki w ciąży - jak sobie radzić? 0
Żylaki w ciąży - jak sobie radzić?

Jak sobie radzić z żylakami w ciąży? Dobra wiadomość jest taka, że nie są one szkodliwe dla dziecka. Jednak w wielu wypadkach mogą utrudniać chodzenie, stanie lub siedzenie przez dłuższy czas. Co może pomóc na żylaki pojawiające się w czasie ciąży?

Przyczyny żylaków w ciąży

Jakie są czynniki, prowadzące do powstawania żylaków w czasie ciąży? Należą do nich przede wszystkim:

  • hormony ciążowe - hormony produkowane w czasie ciąży mogą rozszerzać żyły w nogach. Jednym z hormonów, który powoduje ten stan rzeczy jest progesteron. Również estrogen przyczynia się do zmniejszenia napięcia ścian żył, powodując problem żylaków w ciąży.

  • zwiększona objętość krwi – w kolejnych trymestrach ciąży zwiększa się objętość krwi. Większa jej ilość sprawia, że na nogach ciężarnej pojawiają się żylaki.

  • zwiększone ciśnienie krwi - spowodowane przez powiększającą się macicę. Macica rozszerza się w czasie ciąży i uciska na żyły w miednicy. Może to spowodować, że żyły w nogach staną się bardziej widoczne.

  • nieprawidłowa postawa: jeśli podczas ciąży nie siedzisz lub nie stoisz prawidłowo, żyły w nogach mogą stać się bardziej widoczne.

  • żylaki nieciężarnych nóg: jeśli miałaś żylaki przed zajściem w ciążę, możliwe jest, że staną się one bardziej widoczne właśnie w tym okresie.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, jak zapobiec żylakom w ciąży. Przede wszystkim należy unikać długiego stania lub siedzenia. Pamiętaj, aby zmieniać pozycję co najmniej co 30 minut tak, by krew mogła krążyć w prawidłowy sposób. Niektórzy na pytanie: Jak uniknąć żylaków w ciąży, odpowiadają: staraj się jak najwięcej chodzić. Nie zapominaj o wygodzie i noś odpowiednie obuwie. Staraj się trzymać nogi w górze podczas poobiedniej drzemki bądź filmowego seansu. Uniesienie nóg z pewnością pomoże zmniejszyć obrzęk i uniknąć żylaków w ciąży.

Sport to zdrowie, czyli co na żylaki w ciąży?

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomogą zapobiegać żylakom w ciąży, ale także złagodzą ich objawy i uczucie dyskomfortu. Którą z aktywności może wybrać przyszła mama? Pływanie, jazda na rowerze i joga są świetne dla utrzymania prawidłowego przepływu krwi w żyłach. Ważne jest, aby podczas ćwiczeń w czasie ciąży, słuchać swojego ciała. Należy zacząć powoli i dawkować intensywność kolejnych aktywności zgodnie z samopoczuciem. Sport, w kontekście żylaków w ciąży, powinien łączyć się oczywiście z odpowiednią dietą. Jak leczyć żylaki w czasie ciąży? Niektórzy eksperci odpowiadają - stosuj zdrową dietę – bogatą w przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Pij również odpowiednie ilości wody.

Jak leczyć żylaki w czasie ciąży?

Pomocą w żylakach w czasie ciążymedyczne wyroby uciskowe. Należą do nich między innymi pończochy uciskowe, podkolanówki uciskowe czy opaski uciskowe. Mogą one pomóc w zmniejszeniu obrzęku nóg i uczynić je mniej widocznymi. Pończochy uciskowe mogą złagodzić takie objawy, jak:

  • opuchnięte kostki,
  • bolące nogi,
  • skurcze.

Podkolanówki i opaski uciskowe wspierają przepływ krwi i powstrzymują objawy w postaci żylaków w ciąży. Wyroby uciskowe, jak choćby rajstopy uciskowe, występują w trzech rodzajach kompresji, zalecanych przy określonych schorzeniach. Wyróżniane są:

  • łagodna kompresja, profilaktykapowinna być stosowana, jeśli masz łagodne żylaki w ciąży. Dlaczego? Wyroby uciskowe o tym stopniu kompresji wspomagają zdrowy przepływ krwi.

  • umiarkowana kompresja – jest zalecana zwykle przy wystąpieniu mocniejszych żylaków w ciąży i nie tylko.

  • mocny i bardzo mocny uciskzalecany przez lekarza w poważniejszych przypadkach różnych chorób żylnych, między innymi zakrzepicy żył czy owrzodzeniach.

Aby pończochy czy podkolanówki uciskowe działały w odpowiedni sposób, warto pamiętać o najważniejszych zasadach. Przede wszystkim należy zakładać je rano. W ciągu dnia nogi mogą puchnąć, co utrudnia ich założenie oraz osłabia efekt, pomagający leczyć żylaki w ciąży. Jakie jeszcze korzyści odniesiesz, korzystając z medycznych wyrobów uciskowych?

- Zmniejszony obrzęk - kiedy jesteś w ciąży, twoje ciało wytwarza o 50% więcej płynów ustrojowych. Skarpety uciskowe łagodzą ten dyskomfort, skutecznie redukując obrzęk,

- Lepsze krążenie i mniejsze uczucie bólu – jak już wspomnieliśmy - gdy Twoja macica rośnie, wywiera większy nacisk na twoje żyły. Określone hormony sprawiają, że jesteś bardziej podatna na zakrzepy krwi. Pończochy uciskowe mogą zapobiegać powstawaniu żylaków w ciąży oraz łagodzić bóle nóg.

Ciąża a żylaki - podsumowanie

Żylaki w ciąży są częstym, ale uleczalnym schorzeniem. Spowodowane zwiększonym przepływem krwi w żyłach powodują, że stają się one bardziej widoczne. Jak sobie radzić z żylakami w ciąży? Możesz zmniejszyć ich widoczność, nosząc podtrzymujące obuwie i utrzymując nogi w pozycji uniesione. O wiele skuteczniejsze będzie jednak stosowanie medycznych wyrobów uciskowych – pończoch, rajstop oraz podkolanówek. Jeśli masz żylaki w ciąży, możesz sobie z nimi skutecznie poradzić, wprowadzając zaproponowane w tym artykule zmiany w codziennym stylu życia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a będziesz mogła cieszyć się ciążą bez przeszkód. Nigdy nie będziesz musiała odpowiadać na pytanie – jak sobie radzić z żylakami w ciąży?

Komentarze do wpisu - zaloguj się, aby skomentować post (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl