Puchnięcie nóg - jak zapobiegać i leczyć? 0
Puchnięcie nóg - jak zapobiegać i leczyć?

Obrzęk stóp, kostek i kolan to nie tylko źródło dyskomfortu, ale i sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Jakie przyczyny puchnięcia nóg wymieniane są najczęściej, co powinno nas zaniepokoić, jak temu przeciwdziałać i jak leczyć ten problem? Nie należy bagatelizować tych objawów, gdyż mogą być sygnałem poważniejszych zmian chorobowych.

Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Pierwszą oznaką jest oczywiście widoczny obrzęk stóp i kostek, który uniemożliwia założenie skarpetek lub obuwia. Po długim dniu może dojść do zmian również w obszarze podudzia, zaczynamy odczuwać ucisk nogawki spodni, które wcześniej były nieco luźniejsze. Jednak problemy z opuchlizną nóg, mogą łączyć się również z innymi symptomami, gdzie najczęściej wymieniane jest uczucie ciężkich nóg. W tej sytuacji ulgę przynosi uniesienie ich nieco wyżej.

Osoby cierpiące na powracające obrzęki mówią również o mrowieniu, pojawieniu się „pajączków” na nogach, skurczach łydek, bólu, który pojawia się podczas chodzenia, a czasami również zgłaszają objawy RLS, czyli zespołu niespokojnych nóg. Jeśli obrzęki pojawiają się często, a do tego zaobserwowałeś u siebie dodatkowe symptomy, warto odwiedzić lekarza, który zdiagnozuje przyczyny tych problemów.

Dlaczego nogi puchną?

Puchnięcie nóg dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodszych i starszych, o różnym stanie zdrowia. Jest to efekt różnych mechanizmów, czasami kilku występujących jednocześnie, które prowadzą do zatrzymania płynu w przestrzeni międzykomórkowej.

Opuchlizna nóg – przyczyny, której mogą być niewinne lub związane z chorobami, stanami zapalnymi czy urazami, wynika z różnic między ciśnieniem krwi w żyłach w kończynach dolnych a ilością płynów krążących w organizmie. Zaburzony jest układ krążenia i układ limfatyczny. Tkanki nie radzą sobie z objętością płynu, który muszą przyjąć z naczyń i mechanizmy, które mają je odprowadzić do układu krążenia, nie działają, jak powinny.

Puchnięcie nóg – przyczyny o mniejszym zagrożeniu dla zdrowia

Nie wszystkie przyczyny puchnięcia nóg są związane z poważnymi chorobami. Bardzo często stopy zwiększają objętość podczas upalnych dni, gdy zwiększa się zatrzymywanie wody w organizmie. A także wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia czy nadużywamy soli w diecie. Kilka godzin za biurkiem, bez wstawiania i spacerów, może skończyć się problemem z założeniem obuwia. U kobiet obrzęk może być związany z konkretną fazą cyklu menstruacyjnego, a także być często pojawiającym się objawem podczas ciąży. Opuchlizna jest też efektem urazu albo reakcji alergicznej, a także przyjmowania niektórych leków. Jednak nie należy bagatelizować nawracających obrzęków, które mogą sygnalizować poważne schorzenie.

Obrzęki nóg – przyczyny chorobowe

U osób starszych lub cierpiących na kilka chorób opuchlizna nóg może być jednym ze stałych objawów chorobowych. Obrzęk pojawia się w przypadku:

  • chorób serca,
  • zapalenia osierdzia,
  • niewydolności zastawek żylnych/pojawienia się żylaków,
  • zakrzepicy żył głębokich,
  • chorób układu moczowego (nerek),
  • zaburzeń hormonalnych.

Niepokoić powinno też puchnięcie jednej stopy czy nogi, gdyż może świadczyć to o zakrzepicy, a zablokowanie naczyń krwionośnych jest stanem zagrażającym życiu.

Puchnięcie nóg – jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy zmodyfikować nieco styl życia, zadbać o dawkę ruchu dostosowaną do naszych możliwości i stanu zdrowia, przebywanie na świeżym powietrzu i odpowiednią dietę. Eliminujemy z niej produkty zatrzymujące wodę w organizmie, dbamy o właściwe nawodnienie. Wykonując pracę siedzącą, należy robić regularne przerwy, wstawać i spacerować po pokoju, można wykonać kilka ćwiczeń poprawiających krążenie.

Warto regularnie wykonywać podstawowe badania krwi i moczu, które ułatwią wyłapanie, gdy w organizmie zaczną zachodzić jakieś zmiany. Jeśli przyczyną opuchlizny są przyjmowane leki, można poprosić lekarza o ich zamiennik lub dostosowanie dawki.

Puchnięcie nóg – jak leczyć?

Należy przestrzegać zaleceń lekarza, który może wdrożyć plan leczenia redukujący obrzęki, w tym stosowanie produktów poprawiających krążenie w kończynach dolnych. Lekarz lub fizjoterapeuta pomoże dobrać:

Należy dostosować nie tylko rodzaj produktu medycznego, ale również jego rozmiar i siłę ucisku do schorzenia i intensywności opuchlizny. Zbyt ciasne opaski mogłyby zakłócić krążenie i spowodować dodatkowe dolegliwości, a zbyt luźne nie będą działać, jak powinny.

Podsumowanie

Wiedząc więcej na temat takich dolegliwości jak obrzęk nóg – przyczyn, które stoją za zakłóconym obiegiem płynów w organizmie, warto działać profilaktycznie. Jednak, gdy puchnięcie nóg już się pojawiło, mamy pod ręką wiele produktów, które złagodzą dyskomfort i pozwolą zahamować rozwój choroby, więc warto w nie inwestować. To udogodnienie, gdy rajstopy czy podkolanówki uciskowe, niewidoczne pod ubraniem, działają na kończynę przez cały dzień, a my dalej pracujemy i wykonujemy swoje obowiązki.

 

 

Komentarze do wpisu - zaloguj się, aby skomentować post (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl