Obrzęk stóp, kostek i kolan to nie tylko źródło dyskomfortu, ale i sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Jakie przyczyny puchnięcia nóg wymieniane są najczęściej, co powinno nas zaniepokoić, jak temu przeciwdziałać i jak leczyć ten problem? Nie należy bagatelizować tych objawów, gdyż mogą być sygnałem poważniejszych zmian chorobowych.
Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?
Pierwszą oznaką jest oczywiście widoczny obrzęk stóp i kostek, który uniemożliwia założenie skarpetek lub obuwia. Po długim dniu może dojść do zmian również w obszarze podudzia, zaczynamy odczuwać ucisk nogawki spodni, które wcześniej były nieco luźniejsze. Jednak problemy z opuchlizną nóg, mogą łączyć się również z innymi symptomami, gdzie najczęściej wymieniane jest uczucie ciężkich nóg. W tej sytuacji ulgę przynosi uniesienie ich nieco wyżej.
Osoby cierpiące na powracające obrzęki mówią również o mrowieniu, pojawieniu się „pajączków” na nogach, skurczach łydek, bólu, który pojawia się podczas chodzenia, a czasami również zgłaszają objawy RLS, czyli zespołu niespokojnych nóg. Jeśli obrzęki pojawiają się często, a do tego zaobserwowałeś u siebie dodatkowe symptomy, warto odwiedzić lekarza, który zdiagnozuje przyczyny tych problemów.
Dlaczego nogi puchną?
Puchnięcie nóg dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodszych i starszych, o różnym stanie zdrowia. Jest to efekt różnych mechanizmów, czasami kilku występujących jednocześnie, które prowadzą do zatrzymania płynu w przestrzeni międzykomórkowej.
Opuchlizna nóg – przyczyny, której mogą być niewinne lub związane z chorobami, stanami zapalnymi czy urazami, wynika z różnic między ciśnieniem krwi w żyłach w kończynach dolnych a ilością płynów krążących w organizmie. Zaburzony jest układ krążenia i układ limfatyczny. Tkanki nie radzą sobie z objętością płynu, który muszą przyjąć z naczyń i mechanizmy, które mają je odprowadzić do układu krążenia, nie działają, jak powinny.
Puchnięcie nóg – przyczyny o mniejszym zagrożeniu dla zdrowia
Nie wszystkie przyczyny puchnięcia nóg są związane z poważnymi chorobami. Bardzo często stopy zwiększają objętość podczas upalnych dni, gdy zwiększa się zatrzymywanie wody w organizmie. A także wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia czy nadużywamy soli w diecie. Kilka godzin za biurkiem, bez wstawiania i spacerów, może skończyć się problemem z założeniem obuwia. U kobiet obrzęk może być związany z konkretną fazą cyklu menstruacyjnego, a także być często pojawiającym się objawem podczas ciąży. Opuchlizna jest też efektem urazu albo reakcji alergicznej, a także przyjmowania niektórych leków. Jednak nie należy bagatelizować nawracających obrzęków, które mogą sygnalizować poważne schorzenie.
Obrzęki nóg – przyczyny chorobowe
U osób starszych lub cierpiących na kilka chorób opuchlizna nóg może być jednym ze stałych objawów chorobowych. Obrzęk pojawia się w przypadku:
- chorób serca,
- zapalenia osierdzia,
- niewydolności zastawek żylnych/pojawienia się żylaków,
- zakrzepicy żył głębokich,
- chorób układu moczowego (nerek),
- zaburzeń hormonalnych.
Niepokoić powinno też puchnięcie jednej stopy czy nogi, gdyż może świadczyć to o zakrzepicy, a zablokowanie naczyń krwionośnych jest stanem zagrażającym życiu.
Puchnięcie nóg – jak zapobiegać?
Przede wszystkim należy zmodyfikować nieco styl życia, zadbać o dawkę ruchu dostosowaną do naszych możliwości i stanu zdrowia, przebywanie na świeżym powietrzu i odpowiednią dietę. Eliminujemy z niej produkty zatrzymujące wodę w organizmie, dbamy o właściwe nawodnienie. Wykonując pracę siedzącą, należy robić regularne przerwy, wstawać i spacerować po pokoju, można wykonać kilka ćwiczeń poprawiających krążenie.
Warto regularnie wykonywać podstawowe badania krwi i moczu, które ułatwią wyłapanie, gdy w organizmie zaczną zachodzić jakieś zmiany. Jeśli przyczyną opuchlizny są przyjmowane leki, można poprosić lekarza o ich zamiennik lub dostosowanie dawki.
Puchnięcie nóg – jak leczyć?
Należy przestrzegać zaleceń lekarza, który może wdrożyć plan leczenia redukujący obrzęki, w tym stosowanie produktów poprawiających krążenie w kończynach dolnych. Lekarz lub fizjoterapeuta pomoże dobrać:
Należy dostosować nie tylko rodzaj produktu medycznego, ale również jego rozmiar i siłę ucisku do schorzenia i intensywności opuchlizny. Zbyt ciasne opaski mogłyby zakłócić krążenie i spowodować dodatkowe dolegliwości, a zbyt luźne nie będą działać, jak powinny.
Podsumowanie
Wiedząc więcej na temat takich dolegliwości jak obrzęk nóg – przyczyn, które stoją za zakłóconym obiegiem płynów w organizmie, warto działać profilaktycznie. Jednak, gdy puchnięcie nóg już się pojawiło, mamy pod ręką wiele produktów, które złagodzą dyskomfort i pozwolą zahamować rozwój choroby, więc warto w nie inwestować. To udogodnienie, gdy rajstopy czy podkolanówki uciskowe, niewidoczne pod ubraniem, działają na kończynę przez cały dzień, a my dalej pracujemy i wykonujemy swoje obowiązki.