Ból w okolicy pachwiny, uczucie ciężaru lub miękki guzek w tym rejonie mogą być znakiem, że rozwija się u nas przepuklina pachwinowa. Jest to przypadłość związana z przemieszczaniem się narządu wewnętrznego lub jego fragmentu poza jamę brzuszną. To najczęściej jelita przechodzą przez niezrośnięte fragmenty ściany jamy brzusznej, powodując szereg dolegliwości i utrudniając wykonywanie codziennych czynności.
Zastanawiasz się, czy przepuklina pachwinowa boli? Jak wygląda przepuklina pachwinowa i co powinno nas zaniepokoić? Jakie są najczęściej występujące objawy przepukliny? W jaki sposób się ją leczy? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze informacje na temat tej dolegliwości.
Przepuklina pachwinowa – objawy
Przepuklina pachwinowa u dzieci i dorosłych rozwija się dość powoli, dlatego pierwsze sygnały, że z naszym organizmem coś się dzieje bywają mylące i kojarzymy je z innymi dolegliwościami. Co powinno nas zaniepokoić? Najczęściej wymieniane przez chorych objawy przepukliny pachwinowej to:
- przejściowy ból w pachwinie pojawiający się po wysiłku fizycznym, kaszlu, kichnięciu lub śmiechu,
- bolesność pachwiny,
- pojawienie się wypukłego i miękkiego w dotyku guzka, który chowa się w pozycji leżącej lub który można delikatnie wcisnąć z powrotem,
- w przypadku uwięźnięcia przepukliny: wysoka temperatura, wymioty, wzdęcia, silny ból brzucha, problemy z wypróżnianiem.
Przepuklina pachwinowa u mężczyzn pojawia się o wiele częściej, gdyż kanał pachwinowy u pań i panów wygląda nieco inaczej. U mężczyzn jest on o wiele bardziej rozbudowany, znajdują się w nim nasieniowód, naczynia krwionośne, nerwy i mięśnie. Jego powiększenie grozi powstaniem przepukliny. U kobiet o wiele częściej pojawia się przepuklina udowa.
Przepuklina pachwinowa – jak wygląda?
Zawartość jamy brzusznej przedostaje się przez kanał pachwinowy, który u mężczyzn kończy się w okolicach moszny lub lukę w mięśniach ściany jamy brzusznej. Pojawia się wyczuwalny guzek, który znika, gdy próbujemy go wcisnąć i pojawia się przy wysiłku. Towarzyszy temu ból i dyskomfort. Jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, czyli jej zakleszczenia i nie będzie można jej odprowadzić, może dojść do upośledzenia narządu i martwicy. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego nie wolno lekceważyć takiej dolegliwości.
Przepuklina pachwinowa – leczenie
Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja. Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej? Jest to dość krótki zabieg, który może trwać do 2 godzin. Jeśli przeprowadzany jest laparoskopowo, osoba po zabiegu może opuścić szpital już następnego dnia. Martwisz się, jak długo boli w miejscu po operacji przepukliny pachwinowej? Zazwyczaj odczuwa się jedynie niewielki dyskomfort. Tuż po zabiegu zaleca się wstawanie z łóżka i chodzenie, co nie powinno wywoływać już bólu. Podczas rekonwalescencji zaleca się unikanie większej aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania nagłych ruchów.
Pacjenci za radą lekarza mogą stosować przed lub po zabiegu specjalne pasy przepuklinowe. Ich zadaniem jest utrzymanie zawartości jamy brzusznej w miejscu, zapobieganiu jej przesuwania się i pojawienia się obrzęków pooperacyjnych. Mogą być jedno lub obustronne, dostępne są w wersji dla mężczyzn i kobiet. Łatwo schować je pod ubraniem i są komfortowe w noszeniu. Wykonane z trwałej i przewiewnej tkaniny, doskonale podtrzymują przepuklinę u osób, których nie można operować. Podobnie jak pasy ortopedyczne i opaski uciskowe na żylaki są często stosowanymi podczas rehabilitacji produktami medycznymi poprawiającymi komfort życia i redukującymi ból.
Podsumowanie
Przepuklina pachwinowa, która już się pojawiła, nie zniknie samoistnie i należy poddać się leczeniu. Można jednak zminimalizować towarzyszące jej dolegliwości bólowe i dyskomfort stosując pasy przepuklinowe. Nie można ich stosować w przypadku uwięźniętej przepukliny i zawsze najpierw warto dobrać odpowiedni ich rozmiar. Są to produkty, które podtrzymują przepuklinę i eliminują ból podczas chodzenia czy siedzenia. Warto sięgać po artykuły ze sprawdzonych sklepów medycznych, aby mieć pewność co do wytrzymałości i jakości wybranych pasów.