Rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe to jeden z bezpiecznych i efektywnych sposobów na wspomaganie leczenia żylaków. Co więcej, wskazania do prewencyjnego noszenia pończoch uciskowych mają również osoby po zabiegach i operacjach. Ale nie tylko! Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się o nich więcej! Jakie są zastosowania i wskazania do noszenia pończoch uciskowych?
Pończochy uciskowe — jak działają?
Rajstopy uciskowe, podkolanówki i pończochy uciskowe swoją skuteczność zawdzięczają sile kompresji. Efektem jest poprawa wydolności żył, redukcja zasinień skóry typowych dla osób zmagających się z żylakami i „pajączkami”, ale też poprawa komfortu codziennego funkcjonowania, realne zmniejszenie obrzęków i zredukowanie dolegliwości bólowych.
Pończochy uciskowe — wskazania
Wskazaniem do noszenia pończoch uciskowych jest szeroko pojęta niewydolność żylna. To schorzenie stało się jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Wynikać może ze zmiany trybu życia na siedzący, ale też przeciwnie — nadmiernego eksploatowania swojego ciała np. w postaci ekstremalnych sportów lub po prostu bardzo wytężonego wysiłku fizycznego. Na niewydolność żylną zapadają coraz młodsze osoby, a jej objawy sprawiają, że może ona stać się przyczyną kompleksów i wykluczenia społecznego. Widoczne żylaki i pajączki mogą skutecznie zniechęcić do odsłaniania nóg, wychodzenia na basen, plażę itp. Dodatkowe dolegliwości bólowe, obrzmienie nóg i uczucie ich zmęczenia zmniejszają komfort życia.
Terapia kompresyjna z wykorzystaniem certyfikowanych rajstop, podkolanówek i pończoch uciskowych, może wpłynąć na udrożnienie zastojów i poprawę przepływu krwi w kończynach dolnych. Takie działanie skutecznie i dość szybko usuwa obrzęki i działa prewencyjnie — nie pozwala na ich powstawanie.
Warto jednak pamiętać, że noszenie pończoch uciskowych powinno zawsze być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, ponieważ zaawansowana niewydolność żył leczona jest najczęściej laserowo lub w sposób bardziej inwazyjny — chirurgicznie.
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze pończoch uciskowych?
Jednym z najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rajstop, podkolanówek i pończoch uciskowych jest ich idealne dopasowanie rozmiarów. Jest ono wyznacznikiem skuteczności i bezpieczeństwa terapii uciskowej. Stopień ucisku dobiera się do poziomu zaawansowania niewydolności żylnej.
-
W celach profilaktycznych powinien on wynosić od 7 do 15 mmHg.
-
Przy pierwszych niewielkich objawach niewydolności od 15 do 21 mmHg.
-
Przy bardziej zaawansowanych zmianach żylnych, dużych obrzękach, po operacjach > 20 mmHg.
Osoby prowadzące nasz sklep są związane z branżą akcesoriów medycznych od wielu lat. Doskonała znajomość budowy i właściwości pończoch uciskowych sprawia, że jesteśmy w stanie doradzić w wyborze i dopasować pończochy do indywidualnych potrzeb terapeutycznych, a także pomóc w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru — a to w przypadku wyrobów przeciwżylakowych jest bardzo skomplikowane.
Pończochy uciskowe — zastosowanie
Zalety pończoch uciskowych docenią jednak nie tylko osoby ze schorzeniami układu krążenia. Korzystne właściwości kompresji odnoszą się również do prewencyjnego działania, jakie oferują podkolanówki uciskowe i pończochy uciskowe. Zastosowanie tego typu produktów jest zatem dedykowane:
-
osobom zmagającym się z bólem, zmęczeniem i obrzękiem nóg,
-
osobom pracującym przy biurku, zawodowym kierowcom itp.
-
kobietom w ciąży, u których zdiagnozowano żylaki kończyn dolnych,
-
sportowcom — kolarzom i biegaczom,
-
pacjentom ze zdiagnozowaną niewydolnością żylną, obrzękami limfatycznymi, a także po operacji usunięcia żylaków (i nie tylko).
Pończochy uciskowe — stosowanie
Stosowanie pończoch uciskowych jest proste. Nowoczesne wzory oferowane przez polskich i zagranicznych producentów mają współczesny design, dzięki czemu pozostają estetyczne, dyskretne i nie powodują skrępowania. Dobre pończochy uciskowe są nie do odróżnienia od bielizny noszonej na co dzień.
Podkolanówki, rajstopy i pończochy uciskowe zakłada się zwykle rano i to jeszcze przed wstaniem z łóżka, a zdejmuje dopiero na noc. Zdarza się również, że zgodnie z zaleceniem lekarza pończochy nosi się przez całą dobę — również w nocy. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce przed planowanym zabiegiem lub operacją, a także nawet do kilku dni po nich.
Korzyści z noszenia pończoch przeciwżylakowych są nieocenione. Siła kompresji działa przeciwbólowo, antyobrzękowe, a nawet ma zastosowanie prewencyjne. Ważne jest, aby podczas terapii stosować się do zaleceń lekarza — chirurga lub flebologa. To gwarancja skuteczności leczenia i sprawnego tempa powrotu do zdrowia. W ofercie mamy również temblaki i inne produkty ortopedyczne — zachęcamy do sprawdzenia!