Dość powszechnym problemem osób uprawiających sport lub pracujących fizycznie jest tak zwany łokieć tenisisty, który objawia się dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem ruchu w stawie łokciowym. Powoduje to najczęściej dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są jego przyczyny i objawy? I przede wszystkim jak wyleczyć łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty – co to jest?
Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie co to jest łokieć tenisisty. Pod tym terminem kryje się zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, które jest efektem zaburzenia procesów związanych z regeneracją i degeneracją tkanek. Nazwa nawiązuje do tenisistów, którzy według statystyk, mają 50% szans na spotkanie się z tą jednostką chorobową podczas swojej kariery. Jednak nie stanowią oni największej grupy dotkniętych tym schorzeniem osób.
Łokieć tenisisty pojawia się często u pracowników branży budowlanej, przemysłu, sprzedaży, a także osób, które wykonują powolne, ale powtarzalne ruchy w ciągu dnia: pracowników biurowych, informatyków, mechaników, stomatologów. Wczesna reakcja i leczenie zwiększają szansę na pełen powrót do zdrowia. Na szczęście w większości przypadków objawy ustępują po 6 miesiącach leczenia, 90% osób jest już w pełni zdrowych po roku. Natomiast osoby z zaawansowaną postacią choroby lub zbyt późno leczoną wymagają intensywnego leczenia nawet przez kilka lat.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Głównymi przyczynami schorzenia jest intensywna lub powtarzająca się aktywność prowadząca do powtarzających się obciążeń w obrębie mięśni prostowników przedramienia. Dochodzi do zaburzenia między procesem odnowy i pogorszenia stanu stawu i okolicznych tkanek. Oznacza to, że nowopowstała tkanka nie ma wystarczająco dużo czasu na zregenerowanie uszkodzonych ścięgien.
Nieleczona dolegliwość może prowadzić do poważnego uszkodzenia stawu i stałego ograniczenia ruchomości ręki. Często wspominanym odpowiednikiem jest łokieć golfisty – leczenie prowadzone jest tak, jak w przypadku łokcia tenisisty – które związane jest z kolei z zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Łokieć tenisisty – objawy
Główne objawy obejmują zwyrodnienie, osłabienie oraz ból ścięgna. Pojawiają się problemy z prostowaniem ręki w łokciu, przenoszeniem nawet lekkich przedmiotów. Kłujący ból nasila się podczas nawet niewielkiego ruchu nadgarstków: ściskania, chwytania, obracania. Staw łokciowy jest wrażliwy na dotyk, a po przebudzeniu dość sztywny. Może pojawić się mrowienie i lekka opuchlizna. Takie objawy powinny zmobilizować nas do wizyty u lekarza ortopedy i rozpoczęcia leczenia.
Łokieć tenisisty – leczenie
Już wiemy, czym jest to schorzenie, ale jak leczyć łokieć tenisisty, aby wrócić do dawnej sprawności? Na szczęście szybka reakcja i zagwarantowanie warunków do lepszej regeneracji tkanek, zwiększa nasze szanse powrotu do zdrowia i uniknięcia operacji. Leczenie łokcia tenisisty wymagać może iniekcji prosto do ścięgien, na przykład blokady z kortykosteroidów, zastrzyków z osoczem czy toksyną botulinową.
Leczenie farmakologiczne skupia się na eliminowaniu dolegliwości bólowych. Ważnym elementem są też zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia stawu. Lekarz ortopeda zaleca odciążenie ręki oraz usztywnienie stawu, które możliwe jest poprzez stosowanie opaski na łokieć tenisisty. Obok opaski na nadgarstek jest to najpopularniejszy produkt medyczny wspierający leczenie stawów. Warto zaopatrzyć się w nie w sprawdzonych źródłach jak Medical Trade Center, gdzie dostępne są profesjonalne produkty z atestami wspierające rehabilitację, jak na przykład opaski uciskowe na żylaki czy korektory wad postawy.